Sektör - Türkiye’ de Tekel Bayi Açmak | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sektör Türkiye’ de Tekel Bayi Açmak

Bu haberin orjinal kaynağı
https://istinyetekel.com/tekel-bayi-acmak/

Süleyman17

Yeni üye
27 Nis 2021
360
0
0
24

Tekel Bayi Açmak

Tekel Bayi Açmak
Türkiye’de tekel bayi açmak birçok kişi tarafından karlı iş gibi görülüyor. Genel olarak gözlemlediğimizde tekel bayide satılan ürünler yani alkol, sigara, meşrubat ve çerez maliyetli ürünlerdir. Özellikle alkol ürünleri son zamanlarda epey zamlanmıştır ve kolay kolay alınacak durumda değillerdir. Ancak insanlar alkol, sigara gibi şeylerden pek vazgeçemediği için ve zamanla da müşteri arttığından dolayı epey kazanabileceğiniz bir iş tekel bayi açmak. Tabi ki karlı bir iş olacağı kadar da tekel bayi açarken sizi epey uğraştırıyor. Biraz bu konuya değinelim:
Tekel bayi açmak belki uzaktan zor görünmeyebilir ancak resmi işlerle ile çok uğraşacağınız gibi sözleşme ve benzeri işler de sizi epey uğraştıracak. Sattığınız ürünler için normal bir mahalle bakkalına göre daha fazla kurumdan izin alınması gerekiyor. Bunları da ileride bir soruna karşılaşmamak kendinizi sıkıntıya sokmamak için yapmanız gerekiyor.
Tekel bayi açmak konusuna niyetlendiyseniz bir diğer husus satacağınız ürünler olan alkol ve sigara dağıtım şirketleri ile görüşüp anlaşmanız gerekecek.

Tekel Bayi Açarken Güvenlik Önemi​

Sattığınız ürünler maliyeti yüksek ürünler olduğu için dükkânda alınacak güvenlik önlemleri çok önemlidir. Ürünlerin maliyetinin yüksekliğinden ötürü hırsızlık girişimleri denenebilir. Bu sebeple ürünlerini sigortalamanız sizin için garanti olacak ileride yaşanacak sıkıntıdan sizi rahatlıkla çıkaracaktır. Belki bu iş sizin için biraz maliyetli olabilir ancak ürünlere herhangi bir şey olduğunda zararınızı karşılamak kolay olmayacaktır. En son olarak da dükkâna güvenlik kamerası taktırılması gerekir ve bunun yanında bir de alarm tabi ki alarm olmazsa işiniz pek garanti olmayacaktır.
Bir de dükkâna yaptırılacak eşyalar, dükkânın dekoru konusu ve dükkân dolapları epey merak edilen konulardan. Bunları kendi cebinizden mi veriyorsunuz yoksa firma mı veriyor diye soracak olursanız tabi ki bu masrafları anlaşmalı firmanız karşılayacaktır ancak bunun devamlılığı için firmadan belirli zamanlarda alışveriş etmeniz gerekecek aksi takdirde anlaşma uzun sürmeyebilir. Tekel bayi açmak isteyen kişilerin bu konularda en iyi hizmet alacağı firmaları bulmaları, kendileri için çok iyi olacaktır.
Son olarak da dükkânınızda bulundurmanız gereken önemli araç pos makinesidir. Ürün maliyetlerinin yüksekliğinden insanlarımızın da artık nakit para taşımaktansa kredi kartlarına yönelmesinden ötürü pos makinesi dükkânınızda bulundurmanız gereken bir araçtır.
Tekel bayi açma ile ilgili gereken genel bilgiler bunlar işin bir de maddi boyutu vardır. Açılacak dükkânın maliyeti dükkânın büyüklüğü olsun satılan ürünlerin çeşitliği olsun ve dükkânın hangi semtte olacağına göre maliyet farklı değerler alabilir ama ortalama bir dükkân açmak isteyen vatandaşın yaklaşık 70 – 80 bin civarı paraya gözden çıkarması gerek.

Tekel Bayilerin Yaygınlaşması ve Alkol Yasağı​

Tekel Bayilerin Yaygınlaşması Ve Alkol Yasağı
Tekel Bayilerin Yaygınlaşması Ve Alkol Yasağı
İnsanlar bu işin daha karlı olduğunu bildiği için de yöneliyor. Bunun yanında devletin e kanun çıkarması ile şöyle bir sorun oluştu. Devlet akşam saat 22.00’dan sonra alkol ürünleri satışını yasakladı. Bu yasaklama sebebi ile tekel bayi sayısı belki azalmış olabilir veya alkol ürünleri kullanıcıları bu durumdan şikâyetçi olabilir ancak bunun iyi sebepleri de vardır. Kendini bilmeyen geç saatlerde alkol ürünleri kullanıp sarhoş gezen insanlar bulunmakta. Böyle gezip yoldaki insanlara zarar verebiliyorlar ya da alkollü araç sürüp gece saatlerinde kazaya sebep olabiliyorlar. Bunun dışında gece tekel bayi dükkânlarına gelip mekândakileri rahatsız edebiliyorlar.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap