Sektör - Tostçu Dükkanı Açmak – Tost Büfesi Maliyeti Ve Kazancı | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sektör Tostçu Dükkanı Açmak – Tost Büfesi Maliyeti Ve Kazancı

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.gelirortagim.com/tostcu-dukkani-acmak-tost-bufesi-maliyeti-ve-kazanci/

Mustafa Çakır

Yeni üye
27 Nis 2021
380
1
0
21

Tostçu Dükkanı Açmak - Tost Büfesi Maliyeti ve Kazancı
Tostçu Dükkanı Açmak - Tost Büfesi Maliyeti ve Kazancı


Tostçu dükkanı açmak şartlar uygun olduğunda kazancı çok, kar marjı yüksek ve maliyeti az bir girişimdir. Tost büfesi nasıl açılır?
Tostçu dükkanı açmak, son zamanlarda ütü tost gibi değişik tost çeşitlerinin yaygınlaşmasıyla oldukça popüler olmuştur. Biliyorsunuz ki tost, Türk kültüründe sadece sabah kahvaltılarının değil, aynı zamanda pek çok öğünde yenen popüler bir yiyecektir, son zamanlarda yaygınlaşan tost büfeleri ile insanların kafasındaki dışarı çıkınca tost mu yenir algısı da yok olmuştur. Peki tostçu dükkanı açmak gerçekten de kazançlı mı? Tost büfesi açarak ne kadar para kazanılabilir?

Tostçu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Bir tostçu dükkanı açmak için çok ciddi yatırım yapmanıza gerek yoktur. Bir tost büfesi genelde 10-15 adet masa, 20-30 arası sandalye, içecek ve yiyecek dolapları, pişirme ve havalandırma ekipmanlarından oluşur. Bu ekipmanlar için ortalama 40-50 bin TL harcamak gerekebilir. Eğer iyi bir tost büfesi açmak istiyorsanız, gerekli sermayeyi biraz daha yukarı çekmenizde fayda var. Çünkü iyi bir sermayeyle bu işe girerseniz, büyük ihtimalle asla zarar etmeden o işi tutturabilirsiniz.
Tost büfe sektöründe, sermayeden de önemli bir şey daha var, ürün çeşitliliği. İnsanlar sadece bir iki çeşit tost yemek için asla büfenize gelmeyecektir. Bu nedenle, en az 15 çeşit tost yapmalısınız, bunun yanısıra, soda, kola, gazoz, şalgam ve ayran gibi içecek çeşitliliğiniz de çok olmalı. Çay ve kahve satışı da yapmanız gerekmektedir.

Tost Büfesi Kar Marjı Nedir?

Tost büfelerinde kar oranı yüzde 200, kar marjı ise yüzde 60-70 arasıdır. Yani kasaya giren her 100 liranın ortalama 60-70 lirası brüt kardır. Kar marjını iyi ayarlamanız gerekir. Çok yüksek kar marjı koyarsanız, satış yapamayabilirsiniz. Kötü bir kar marjı koyarsanız, kar etmek için çok satış yapmanız gerekir. Bu nedenle tost büfesinden bir kazanç elde edebilmek için, muhakkak kar marjının yüzde 60’ın altında ve üstünde olmaması gerekir. Tabi satış fiyatını koruyabilmek için de ürünlere koyduğunuz malzemeyi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Eğer çok malzeme koyarsanız, satış fiyatından dolayı ürün satılmayacaktır.

Tost Büfesinde Ürünler Nasıl Olmalıdır?

Tost büfesinde satılacak tostların bir kısmı sade malzemeli, diğerleri ise bol malzemeli olmalıdır. Örneğin kaşarlı ve kaşar sucuk tost gibi sade ürünlerin yanı sıra, bol malzemeli, mantarlı, salamlı, sosisli, patatesli ürünlerinde olması gerekmektedir. Tost’un yanına ekstra ürünler de servis etmelisiniz. Patates ve benzeri diğer ek ürünler de satışlarınızı artıracak ve müşteri memnuniyetini koruyacaktır.

Tost Büfesi Ne Kadar Ciro Yapar?

Tostçu dükkanı açmak isteyen girişimciler, diğer büfelerin ne kadar ciro yaptığından emin olmak ister. Genel olarak tost büfe sahipleri, işletmenin yerine ve işlekliğine göre günlük 400 TL ile 2000 TL arası satış gerçekleştirirler. Eğer işlek bir yere açıp risk alırsanız, getirisi de yüksek olur, ancak risk almayıp ucuz bir yerde dükkan açarsanız aylık kazancınız da Türkiye ortalamasını pek geçmez.

Tost Büfesi Çalışma Saatleri

Tost büfeleri, sabah 07 gibi çok erken saatlerde açılmaktadırlar. Bazı tost büfeleri, 08 veya 09 gibi açılış yapabilirler. Fakat işinizi ilk kurduğunuzda mutlaka dükkanınızı erken açmaya özen gösterin. Tüm bunlara ek olarak, kapanış saatiniz açılış saatiniz gibi erken olmalıdır. Kimse akşam 11’de tost yemeye dışarı çıkmaz. Bu nedenle akşam saat 18.00 gibi veya 19.00 gibi kapanış yapmalısınız.

Tostçu Dükkanı Açmak Ne Kadar Para Kazanır?

Tost büfelerinin ortalama kazançları, mekana göre değişkenlik gösterir. Eğer bir tost büfesi açacaksanız, ne kadar kazanacağınızı da bilmeniz gerekir. Genel olarak baktığımızda ortalama bir tost büfesi, ayda ortalama 20.000 TL satış yapar. Bu satıştan aylık ortalama 10 bin TL giderleri vardır. Tüm giderler çıkıldığında 10 bin TL net kar elde ederler. Bazı yerler ise çok daha yüksek ciro yapabilirler. Aylık ortalama 40 bin hatta 60 bin TL ciro yapan yerler bile vardır. Bu gibi yerler daha iyi kar elde edebilirler.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap