Sektör - Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasını önlemek için nasıl beslenilmeli? | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sektör Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasını önlemek için nasıl beslenilmeli?

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.mynet.com/sac-dokulmesi-ve-tirnak-kirilmasini-onlemek-icin-nasil-beslenilmeli-1262798-mykadin

Demir Yılmaz

Yeni üye
27 Nis 2021
360
0
0
25


Eskilerin 'ne yersen osun' sözü kuşkusuz boşuna değil. Öyle ki bu, özellikle saç ve cilt sağlığı söz konusu olduğunda çok önemli. Peki, saç dökülmesi ve tırnak kırılmasını önlemek için nasıl beslenilmeli?​Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasının gerisinde beslenmeyle ilişkili olan nedenlere bakacak olursak, bir takım mineral ve vitamin eksikliklerine rastlanır. Örneğin biyotin eksikliğinde saç dökülmeleri ortaya çıkabilir, buna karşılık yumurta yenmesini önerilebilir.

ORTAK NEDENLERDEN BİRİ: ANEMİ!​

Tırnak kırılmaları ve saç dökülmelerinin ortak nedenlerinden bir tanesi demir eksikliği anemisidir. Beraberinde çinko eksikliğiyle ortaya çıkmaktadır. Demirin kaynaklarının çinkoyla ortak olduğu görülür. Bakliyatlar ve kırmızı et ikisinin ortak kaynağıdır. Kuruyemişler de çinko için iyi bir kaynak oluşturmaktadır.

İDRAR SÖKÜCÜ ÇAY VE İLAÇLARDAN UZAK DURUN​

Bu minerallerin idrarla atılmaması istenir. Bu nedenle de idrar sökücü çaylardan ve ilaçlardan uzak kalmak gerekir. Eğer bu çok mümkün değilse, bu minerallerin dışarıdan besin desteği şeklinde takviyesi de gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışarak uygun besin desteklerini seçebilirsiniz.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap