Haber - Poly Metal işçisi tazminatını istiyor | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber Poly Metal işçisi tazminatını istiyor

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.evrensel.net/haber/429588/poly-metal-iscisi-tazminatini-istiyor

Mehmet Genç

Yeni üye
29 Mar 2021
200
0
0

Gebze'de bulunan ve 6 yıl önce iflas eden Poly Metal fabrikasında çalışan işçiler haklarını istiyor.​

1617341791817.png

Gebze’de bulunan ve 2015 yılında iflas eden Poly Metal fabrikasının işçileri kıdem ve ihbar tazminatlarını istiyor. 6 yıldır haklarını alamayan işçiler, fabrikadan çıkarılmak istenen hurdaların çıkışını engelledi. Varlık Yönetim adında bir şirketin İcra Müdürlüğü aracılığıyla fabrikayı aldığı, burayı yıkmak istediği öğrenilirken işçiler ise alacaklarını almadan buna izin vermeyeceklerini söylüyor.

Terk edilmiş fabrika önünde işçilerle beraber açıklama yapan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, 50 işçinin 1 milyon 200 bin lira alacağı olduğunu söyledi. 6 yıldan bu yana işçilerin mağdur edildiğini söyleyen Aydın, “Fabrikanın sahibi ile bu arsayı ve hurdaları alan firmanın, işçi arkadaşlarımızın alacaklarını ödemesini talep ediyoruz” dedi.

"ALACAKLARIMIZIN PEŞİNDEYİZ"​

Fabrikada yaşanan sıkıntılardan bahseden Aydın, “Poly Metal, hassas döküm ile heykel yapan nitelikli bir fabrikaydı. İki ortaklı bir fabrikaydı, ortaklardan biri öldükten sonra diğer ortağın fabrikayı yönetememesi birtakım sıkıntılara sebep oldu. Fabrika belirsiz kişilerin eline düştü. 2015 yılında fabrika iflas etti. O günden bu yana da hukuk önünde sıkıntılar yaşıyoruz. Her satışta işverenin itiraz etmesi nedeniyle işçi arkadaşlarımız alacaklarını bir türlü alamadı. En son Adana’dan Varlık Yönetim adında bir şirket burayı İcra Müdürlüğünden alıyor. Bu satış arsa değerinin çok altında bir değere gerçekleştiriliyor” dedi.

50 işçinin 6 yıldan bu yana kıdem ve ihbar tazminatını alamadığını vurgulayan Aydın, “Bu gayrimenkulü satın alan firma burayı boşaltarak hurdaları buradan çıkarmak istiyor. Biz de bu hurdaların buradan çıktıktan sonra kaybolacağını, bunların satışının gerçekleşmeyeceğini bilerek buna itiraz ediyoruz. Yaptığımız görüşmeler sonrası bu hurdaların çıkışını birkaç gün durdurduk. Ama alacaklarımızın peşindeyiz. Arkadaşlarımızın 20’şer bin lira ila 100’er bin lira arasında kıdem ve ihbar tazminatı alacağının peşindeyiz. Arkadaşlarımızın çoğu işsiz, iş bulamadılar. Hem bu fabrikanın sahibinin hem bu arsayı ve hurdaları alan firmanın işçi arkadaşlarımızın alacaklarını ödenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap