Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.ntv.com.tr/galeri/otomobil/otopark-degil-motosiklet-mezarligi12-yildir-burada-bekliyorlar,az-PsZOOn0GqarFYnUtNIg/HoHViZtX4kiYNdbn5sWJUw

Ali Temiz

Yeni üye
20 Ağu 2021
1,400
1
0
26

Kocaeli'de her gün onlarca aracın çekildiği yediemin otoparkı adeta motosiklet çöplüğüne döndü. 2009 yılından bu yana yediemin otoparkında bekleyen yaklaşık 2 bin motosiklet, zaman içerisinde hem değer kaybetti hem de çürümeye yüz tuttu.​


Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 1

Trafikten men edilen, herhangi bir ceza sebebiyle otoparka çekilen araçlar, yıllardır çürümeye yüz tutmuş halde bekliyor. Kocaeli'deki yediemin otoparkında da binlerce motosiklet terk edildi. 2009 yılından bu yana sahibini bekleyen motosikletler, yıllar içerisinde hem değer kaybetti hem de çürümeye yüz tuttu.
Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 2

"BURADA MİLLİ SERVET YATMAKTA"​

2009 yılından bu yana yediemin otopark işletmeciliği yaptığını söyleyen Murathan Bostan, "Faaliyete başladığımız günden bugüne otoparkımızda bulunan motosiklet sayısı bin 500'ü aşmış durumda. Bu durumdan biz yediemin otopark işletmecileri olarak şikayetçiyiz. Vatandaşlara kazandıramadığımız gibi devletimizde bu araçlardan hiçbir şekilde gelir elde edemiyor. Burada milli servet yatmakta" ifadelerini kullandı.
Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 3

"HER GÜN YAKLAŞIK 10 MOTOSİKLET ATILIYOR"​

Her gün yaklaşık 10 adet motosikletin çekilip yediemin otoparkına konulduğunu kaydeden Bostan, "Bu araçlar piyasaya kazandırılırsa, tamirci tamirciliğini yapıp para kazanacak, devlet vergisini alıp gelir elde edecek, akaryakıt istasyonları benzinden parasını kazanacak yani herkes bu araçlardan bir şekilde kar elde edecek. Bir yıl otoparkta bağlı kalmış motosikletin 1 yıllık otopark getirisi yaklaşık bin 500- 2 bin TL civarında. 2009’dan yılından beri otoparkımızda bekleyen motosikletler var. Trafikten men edildiği için vergi işlemiyor diye bir şey yok. Muayene ücretleri, aylık faizleri, yıllık vergileri üstüne koyuyor. Bir motosikletin bir yıllık burada yatma ücreti vergisiyle birlikte 3-3 bin 500 TL’yi buluyor" dedi.
Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 4

"YETER Kİ BURADAN ALSINLAR"​

Bostan, motosikletlerin yedieminden çıkartılarak ekonomiye kazandırılmasını talep ederek, "Biz otopark işletmecileri olarak şöyle bir karar almış bulunmaktayız; motosiklet sahipleri yeter ki araçlarının eksiklerini giderip, trafiğe çıkış belgelerini alarak gelsinler. Otopark ücretinin tamamını almayacağız. Tuttuğu ücret, örneğin 3 bin TL ise biz bu motosikletlerden bin- bin 500 TL almaya bile razıyız. Yeter ki bu motosikletler buradan çıkarılsın ve ekonomiye kazandırılsın" dedi.
Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 5

Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 6

Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 7

Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 8

Otopark değil, motosiklet mezarlığı: 12 yıldır burada bekliyorlar - 9
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap