Mobilyacı Nurus, kendi kargo uçağını üretecek | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mobilyacı Nurus, kendi kargo uçağını üretecek

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.lojiport.com/mobilyaci-nurus-kendi-kargo-ucagini-uretecek-112146h.htm

Fenerligenç

Yeni üye
20 Ağu 2021
1,400
0
0
23
Mobilyacı Nurus, kendi kargo uçağını üretecek

Asırlık ofis mobilyası markası Nurus, insansız kargo uçaüı üretmek için proje geliştirdi. 16 ay sonra ilk prototipi imal edilecek kargo uçağı 300 kg kapasiteli olacak.

Nurus Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Baştasarımcısı Renan Gökyay, hava yollarına özel uçak koltuğu, askeri uçaklara fırlatma koltuğu, ileri teknoloji içeren drone, Hürjet projesi prototip tasarımı ve üretimi gibi farklı teknolojiler de geliştirdiklerini açıkladı.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Sincan 1. OSB’deki fabrikada basın toplantısı düzenleyen Gökyay, insansız kargo uçağı projeleri olduğunu açıkladı. Basın mensuplarına fabrikayı gezdiren Gökyay, geliştirdikleri kargo uçaklarını da göstererek, şu bilgileri paylaştı:
“PTT 3 sene önce bir ihale açtı, o zaman çalışmaya başladık. Bizden ayrılan bir çalışanımız Zyron diye bir şirket kurdu. Bizim hakkımızda o dönem ‘bünyesinde uçak mühendisi çalıştırıyor’ diye çok dedikodu çıktı ama bir şeyi 40 defa söylerseniz olurmuş. Bugün bize tarif edilen uçan şeyler üretiyoruz, bu konuda kısa mesafeye inip kalkabilen bir kargo uçağı üretmek istiyoruz. Karadeniz’deki doğal afetlerden, depremlerden çok etkilendik. Acil durumda bir yerlere bir şeyler ulaştırmak ülkemiz için çok önemli. Faydalı yükünün 250-300 kilogram olduğu bir uçan nesne düşünün. Bu yükleri atarken yönlendirebilen bir teknoloji ile çalışacak insansız bir uçan nesne 1,5 yıla kadar elimizde olur.”
“Kanat açıklığı 10-12 metre olacak”
10-12 metre kanat açıklığına sahip olacak kargo uçağının fosil yakıtlı motorla uçağını belirten Gökyay, “Sivil kargo taşıma amaçlı, çok kısa ve toprak pistlere inip kalabilen kargo uçağı olacak” dedi

 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap