Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı! | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı!

Bu haberin orjinal kaynağı
https://emlakkulisi.com/mahkemeden-emsal-ogrenci-evi-karari/693026

Fenerligenç

Yeni üye
20 Ağu 2021
2,100
0
0
24

Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı!


Ev sahibinin ‘Evim pansiyon olarak kullanılıyor’ diye yaptığı şikayet üzerine üçü üniversiteli, biri öğretmen 4 kişinin kaldığı İstanbul Bahçelievler’de yer alan konut gece yarısı zabıta tarafından mühürlendi.

Biri özel okulda öğretmen olan, üçü ise üniversitede okuyan toplamda 4 kadın İstanbul Bahçelievler’de konut kiraladı. Hürriyet'ein aktardığına göre, konutun eski sahibi Mustafa D. öğrencilerle kontrat yaptı. Her bir öğrenci 1.000 lira kira bedeli ödüyordu. Senelik olarak yapılan kontratların dışında, su, doğalgaz ve elektrik aboneliği de öğrencilerin adına yapıldı.
Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı!

İki katına çıktı​

Fakat söz konusu konut geçen 30 Aralık tarihinde resmen el değiştirdi. Mustafa D., tapu kaydına göre konutunu 700 bin TL'ye Bahçelievler Belediyesinde yönetici olarak çalışan Bilgin Y.’ye sattı. Kiracıların öne sürdüğüne göre, konutun yeni sahibi Bilgin Y. kısa zaman sonra kiracılara yeni kira tutarlarının 9 bin 750 lira olduğunu bildirdi. Konutta kalan öğrenciler, söz konusu tutarın yüksek olduğunu ellerinde 1 yıllık kontratları olduğunu dile getirdi.

'Konutu işgal etmişler'​

Taraflar arasında geçen olumsuz görüşmeden sonra 5 Ocak 2022 tarihinde Bilgin Y. “Kiracılar evimi işgal etmiş. Kontratları da yok. Suyu, elektriği ve doğalgazı da kaçak kullanıyorlar” şeklinde bir şikayette bulundu. Kaymakamlık 10 Ocak 2022 tarihinde üst yazıyla ilgili birimlere yazı gönderdi. 17 Ocak 2022 tarihinde polis ve zabıta ekipleri söz konusu konuta gitti. Bina yöneticisi nezaretinde gerçekleştirilen incelemelerde, konut sahibinin şikayetinin gerçekleri yansıtmadığı tutanak altına alındı. Polis ve zabıta ekipleri, kiracıların kontratları ile elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini gösteren evraklarla birlikte söz konusu evden ayrıldı.

Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı!


Evin kapısı mühürlendi​

Ev sahibi Bilgin Y. bu defa da “Ev pansiyon gibi kullanılıyor. Gireni çıkanı belli” değil diyerek yeni bir şikayette daha bulundu. Polis ekipleri bu defa konutta oturan 4 kişinin ifadelerini aldı. Öğrenciler yaptıkları açıklamada, haklarındaki şikayetin doğru olmadığını söyledi. Yapılan ifade alma işlemleri sonrasında toplamda 4 kişinin kaldığı konut gece 01.30’da mühürlendi. Gece yarısı ortada kalan öğrenciler, eşyalarını alamadan konuttan çıktı.

Mahkeme kararıyla eve geri dönecekler​

O gece yakınlarının evlerine yerleşen öğrenciler, kararın iptali için mahkemeye başvurcu. İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimini sürdüren aynı zamanda kasiyerlik yapan Melisa K. adına İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava dilekçesinde, öğrenciler adına telafisi güç zararların oluşabileceği belirtildi.

Mahkemeden emsal öğrenci evi kararı!


Mahkeme konuyla ilgili olarak dün, yürütmenin durdurulması kararı verdi. Bu kararla beraber konuttaki mühür sökülüp öğrenciler yeniden eve girebilecek. Melisa K.’nin avukatı Yunus Emre Çakıroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada evin mühürlenmesi işleminin hukuka aykırı olduğu görüşünü belirtti.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap