Haber - King Nasıl Oynanır? King Kağıt Oyununun Kuralları Ve Puan Sistemi | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber King Nasıl Oynanır? King Kağıt Oyununun Kuralları Ve Puan Sistemi

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.milliyet.com.tr/oyun/king-nasil-oynanir-king-kagit-oyununun-kurallari-ve-puan-sistemi-6208388

Mustafa Çakır

Yeni üye
27 Nis 2021
380
1
0
21

İskambil kartları ile oynanabilecek birçok oyun bulunmaktadır. Her oyunun kuralları da farklıdır. İskambil kartı ile oynanabilen bir oyun ise King oyunudur. Peki King nasıl oynanır? King kağıt oyununun kuralları ve puan sistemi nasıldır? Sizlere King oyunu hakkında detayları inceledik.​

King Nasıl Oynanır? King Kağıt Oyununun Kuralları Ve Puan Sistemi


İskambil kartları ile oynanan ve çok sevilen oyunlardan birisi de King oyunudur. King oyununun diğer oyunlar gibi birçok özelliği ve kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara göre sizde king oyunu oynayabilirsiniz.

King Nasıl Oynanır?

King oyunu toplam da 4 kişi ile oynanmaktadır. 20 el oynanır ve oyun sonunda puanı sıfırdan küçük olanlar oyunu kaybederler. Diğer oyuncular ise bu oyunu kazanır. Bunun yanı sıra oyun koz ve cezalardan oluşmaktadır. Her oyuncu oyun içerisinde 2 kere koz ve 3 kere ceza söyleme hakkı bulunmaktadır.

Koz oyunları içerisindeki amaç çok el açmaktır. Ceza oyunlarındaki amaç ise cezaları almamaktır. Ayrıca ceza oyunlarında koz bulunmaz. Koz çeşitleri; maça, kupa, karo ve sinekten oluşur. Ceza çeşitleri ise; el almaz, kupa almaz, kız almaz, erkek almaz, son iki ve Rıfkı'dır.

Kağıtlar aynı türden büyüklük sırası ile 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, Vale, Kız, Papaz ve As şeklinde büyümektedir. Puan hesaplamalarında ise koz oyunlarından toplanan puanlar, ceza oyunlarındaki puanlardan çıkartılır.

Oyun bittikten sonra ise oyuncuların kozlardan kazandıkları puanlar toplanır. Cezalardan kaybedilen puanlar da toplandıktan sonra puanı sıfır ve sıfırdan büyük olanlar bu oyunu kazanmış sayılır. Fakat puan sonucu sıfırdan küçük ise bu kişiler oyunu kaybetmiş sayılmaktadır.

King Kağıt Oyununun Kuralları ve Puan Sistemi

King oyunun kuralları şu şekilde açıklanmaktadır:


- Kartlar saatin ters yönünde dağıtılır. Eğer ceza haklarını kullanmış ve zorunlu kozu olan oyuncunun elinde 10'dan büyük kart bulunmuyor ise o turu yeniden dağıtılması istenir.
- Oyuna 2 sahibi başlar. Oyuna başlayan ilk kişi elindeki kağıtları değerlendirdikten sonra o turun koz veya ceza oyunu olup olmayacağına karar verir.
- Bir tur içerisinde tüm elleri alan oyuncu ise King yapmış sayılmaktadır. Diğer oyuncular arasından artı puanda olsalar bile king yapan kişi tek başına çıkmış sayılmaktadır.
- Cezalar arasında kız almak oyunu oynanıyor ise bütün oyun oynayan oyuncular bir kız alır ise oyun tekrarlanır.
- Koz kartı yere koz düşmeden kesinlikle atılmaz.
- Eğer yere koz atılarak başlanmış ise koz yükseltilmek zorunludur.
- Yerde oynana kartın aynı renginden oyuncuda bulunmaz ise koz atarak o eli alabilir. Fakat diğer başka bir oyuncuda o karttan bulunmaz ise ve elindeki kağıtlardan daha büyük bir koza sahip ise onu atmak zorundadır. Bu sayede eli alabilir.King oyununda puan sistemi ceza turları ile koz turlarının hesaplanması ile yapılır. Ceza turlarında alınan puanlar (-) olarak hesaplanır. Koz turlarında alınan puanlar ise (+) ile hesaplanır. Oyun sonunda her oyuncunun bu puanları toplanır. Ceza ve koz puanlarının toplamı 0'dır.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap