Sektör - İşadamları bakkal borçlarını temizledi | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sektör İşadamları bakkal borçlarını temizledi

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/05/01/isadamlari-bakkal-borclarini-temizledi

Rıdvan Keskin

Yeni üye
27 Nis 2021
384
1
0
24
İşadamları bakkal borçlarını temizledi

MÜSİAD İzmir Şubesi zimem defteriiri geleneğini sürdürüp, vatandaşların bakkal borçlarını ödedi. Şube Başkanı Bilal Saygılı, “Kazancımızı bölüşmeyi lütuf değil zaruret” dedi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi üyeleri, Osmanlı döneminde yaygın bir yardımlaşma yöntemi olan "zimem defteri" geleneğini sürdürerek, kentteki bazı vatandaşların bakkallara olan borçlarını ödedi. Şube Başkanı Bilal Saygılı, veresiye defterlerindeki borçların hayır sahipleri tarafından ödendiğini belirterek şunları söyledi: "Zimem defteri uygulamasıyla Osmanlı'dan tevarüs eden geleneği yaşatmaya devam ediyoruz. Yapılan bu uygulama ile üyelerimiz, esnafımızdan aldığı borç-veresiye defterlerindeki ihtiyaç sahiplerinin hesaplarını kapatmış oldu. Cenab-ı Hakk'ın bahşettiği nimetleri aziz milletimizle paylaşmak boynumuzun borcu. Kazancımızı bölüşmeyi lütuf değil zaruret olarak görüyoruz."
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap