Instagram’da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Instagram’da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.instatakipci.com/blog/instagramda-reklam-verirken-dikkat-etmeniz-gereken-kurallar
Günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, milyonlarca kullanıcıyı içinde barındırıyor. Bu da büyük pazarlama şirketlerinin ve markaların Instagram platformuna reklam vermelerine neden oluyor. Tabii sadece büyük markalar bu platforma reklam vermiyor. Küçük girişimciler ve reklam vermek isteyen diğer kullanıcılar da büyük kitlelere ulaşmak için Instagram’ı tercih ediyorlar. Peki Instagram’da reklam vermek için dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu yazıda, Instagram’a reklam vermek için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler bulacaksanız. Bu bilgiler sayesinde reklamlarınızı daha büyük kitlelere ulaştırabileceksiniz.

Instagram’da Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Instagram’da reklam verirken bazı ayarlarınızı özenle yapmanız gerekir. Ayrıca, doğru reklam modelini ve içeriklerinizi de hedef kitlenize uygun seçmelisiniz. Reklam verme konusunda doğru adımları atmak, reklamlarınızı iyi bir şekilde kurgulamak size birçok avantaj sağlar. Reklamlarınızın performansını artırması ve reklam bütçenizi daha iyi yönetmesi bu avantajlardan bazılarıdır.

Doğru Reklam Modelini Seçme​

Instagram’a reklam verirken, doğru reklam modelini belirlemek çok önemlidir. Reklam kampanyanızı oluşturma aşamasında öncelik olarak hangi reklam modelini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Reklamlarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşüm için doğru modeli seçmelisiniz. Instagram’a reklam verirken belirlemeniz gereken reklam modelleri şunlardır:

  • Marka Bilinirliği
  • Erişim
  • Trafik
  • Uygulama İndirme
  • Etkileşim
  • Video Görüntüleme
  • Potansiyel Müşteri Edinme
  • Geri Dönüşüm
Doğru reklam modelini seçerek reklamlarınızdan alacağınız performansı da artıracaksınız. Bu nedenle, bir reklam kampanyası oluşturmadan önce reklam kampanyanızın amacını belirlemelisiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız reklamlarınızla elde edeceğiniz gelir daha da yüksek olacaktır.

Hedef Kitle Oluşturma​

Instagram’da reklam verme işleminde en önemli hususlardan birisi hedef kitlenizi belirlemektir. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemek, reklam performansınızdan alacağınız verimi artıracaktır. Eğer doğru hedef kitlesiniz oluşturmazsanız reklamlarınızdan alacağınız verim aynı oranda düşecektir. Hedef kitle oluşturma işleminde Facebook Business Manager içinde bulunan hedefleme ayarları üzerinde denemeler yapabilirsiniz. Kaydedilmiş kitleler ile özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi farklı ayarlar üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı doğru kitlelere yöneltebilirsiniz. Bu kitle ayarları hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi takip edebilirsiniz. Instagram’da reklam vermek için hedef kitle oluşturma işlemi rehberlerini inceleyebilirsiniz.

İlgi Çekici Görselleri Kullanın​

Reklamlarınızın iyi bir sonuç alması için dikkat çekmesi gerekir. Bunun içinde reklam kampanyanız için en ilgi çekici görselleri kullanmalısınız. Örnek olarak, reklamınız için beyaz bir arka plan görseli kullanmak reklamlarınızda beklediğiniz etkiyi sağlamayabilir. Instagram platformu görsellik üzerine kurulu olduğu için ilgi çekici görseller kullanmak bu noktada işinize yarar. Bu yüzden, reklam kampanyalarınızı hazırlarken kullanıcılar tarafından dikkat çekici görseller kullanmalısınız.

İlgi çekici görsellerin yanı sıra video kullanımı da reklam kampanyanız için olumlu sonuçlar verecektir. Reklamlarınız için ilgi çekici videolar kullanmak, reklamlarınızın erişimini ve etkileşimini artıracaktır. Reklamlarınızın etkileşim oranlarını artırmak, reklamınızın ilgi gördüğünü de gösterecektir. Bu sayede erişimleriniz de yükselişe geçecektir. Ürünleriniz için kendi fotoğraflarınızı kullanabileceğiniz gibi internetten stok fotoğraflar da kullanabilirsiniz.

Doğru Görsel Ölçüleri Kullanın​

Instagram’da reklam verme konusunda ilgi çekici görseller kullanmanın yanı sıra doğru görsel ölçüleri kullanmak da çok önemlidir. Ayrıca, doğru video boyutlarını kullanmak da önemli olmaktadır. Kullanacağınız bu görselleri ve videoları Instagram’ın görsel kullanım kurallarına göre olması gerekmektedir. Ek olarak, reklam modelinizin türüne göre de bu görsel boyutları değişim gösterebilir.

Instagram görsel boyutları noktasında en sık kullanılan boyut kare olarak da adlandırılan 1:1 ölçü birimi olmaktadır. Instagram zaman akışı üzerinde dikey format fotoğraflar kullanmak da sizin için bir opsiyon olabilir. Aynı zamanda, 4:5 oranındaki görseller de zaman akışı üzerinde fazla yer kapladığından bu formatı da kullanabilirsiniz. Reklam türü olarak hikaye reklamları kullanmayı tercih ediyorsanız, 9:16 olarak bilinen dikey formatı da kullanabilirsiniz. Bu formatı kullanarak görsellerinizin ekranda daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Instagram reklam verme kuralları açısından bu kriterlere dikkat ederek görsellerinizin daha fazla ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bütçenizi Doğru Ayarlayın​

Reklam kampanyası düzenlerken, reklam bütçenizi artırarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Ancak, bütçenizi kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Eğer reklam vermeye yeni başlıyorsanız, birkaç deneme yaparak reklam modelinizi seçebilirsiniz. Reklam modelini ve içerik formatınıza karar vererek gereksiz bütçe kullanımını da ortadan kaldırmış olursunuz. Bu çalışmalar birkaç hafta sürebileceğinden reklam bütçenizi birkaç bölüme ayırabilirsiniz.

Reklam kampanyanız için bütçe ayarı yaparken günlük olarak harcanacak bir tutar belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda, reklam projeniz için belirli bir zaman aralığı seçerek bu zaman aralığı içinde kullanılacak bütçeyi de planlayabilirsiniz. Eğer günlük reklam bütçesi giriyorsanız, reklam kampanyalarınızı yakından takip etmeniz gerekir. Bu sayede, reklamınız iyi sonuç vermediğinde reklamınız durdurabilir ya da sonlandırabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmezseniz, reklamınız gösterilmeye devam edecek ve siz de bütçe kaybı yaşamaya devam edeceksiniz.

Görsel – Marka İlişkisi​

Görsel ve marka ilişkisi Instagram reklamı verirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Kullandığınız görselin kullanıcının zihninde ürününüzü veya markanızı çağrıştıracak renk, logo gibi unsurları içermesi avantaj sağlar. Bu sayede kullanıcılar, diğer paylaşımlar arasında sizin markanızı görür görmez tanıyacak ve alışveriş yapma isteği duyacaktır. Ayrıca, bazı özel günlerde markanızdan bağımsız özel günler ile ilgili paylaşımlar yapmanız, takipçileriniz için olumlu bir adım olacaktır. Bu paylaşımlar, reklam kampanyanızın bilinirliğini ve erişiminizi artıracaktır.

Gönderi Altındaki Yazı​

Bir reklam gönderisi paylaşmaya karar verdiyseniz öncelikle ilgi çekici bir görsel kullanmalısınız. Markanız için iyi bir görsel seçimi yaptıktan sonra sıra gönderinin altındaki yazıya gelmektedir. Bu fotoğraf altındaki yazı en fazla 300 karakter olacak şekilde yazılmalıdır. Aksi takdirde paylaşımlar, kullanıcı açıklamanızı okurken sıkılabilir. Kullanıcıları sıkmadan, vermeyi istediğiniz mesajı kısa ve öz bir şekilde yazabilirsiniz. Bu noktada kısaca markanız veya ürün hakkında bilgi veren 125 karakterlik bir mesaj genel olarak yeterli olacaktır. Bu sayede kullanıcılara vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde vererek, açıklamanızdan sıkılmalarını engelleyebilirsiniz.

Neden Instagram’da Reklam Vermelisiniz?​

Günümüzün en popüler sosyal medya ağı olarak kabul edilen Instagram, sunduğu birçok reklam modeli ile reklam verenler için çok tercih edilmektedir. Gün içerisinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulama ile reklam verenler büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bu da Instagram’ı reklam verme açısından oldukça özel kılıyor. Reklam verenler, marka bilinirliğini artırma, tanıtım yapma ve yeni kitlelere ulaşma açısından Instagram’da reklam veriyorlar.

Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gereken kurallar konusuna önem verdiğiniz takdirde Instagram üzerinden hedeflediğiniz başarıları elde etmeniz hayal değil. Ayrıca sitemiz üzerinden Instagram reklam verme hakkında kapsamlı bilgi alarak reklam çıkabilirsiniz.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap