Sektör - Hava Yolu Taşımacılığında Navlun Farkı Uygulaması | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sektör Hava Yolu Taşımacılığında Navlun Farkı Uygulaması

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.navlun.com.tr/tr/blog/hava-yolu-tasimaciliginda-navlun-farki-uygulamasi/322

Mustafa Çakır

Yeni üye
27 Nis 2021
380
1
0
21

Hava Yolu Taşımacılığında Navlun Farkı Uygulaması

Navlun Nedir?​

Navlun kelime anlamı olarak ticaret ile uğraşanlar için eşyaların yani ürünlerin başka bir yere ulaştırılmasını sağlayan gemi yolculuğu için talep edilen ücret demektir. Kısacası yükü taşıyacak tarafın belirlediği yani talep ettiği ücrete navlun denilmektedir. Şimdilerde navlun sadece gemi taşımacılığında değil her türlü dış ticaret amaçlı taşımacılık alanında kullanılan bir terim haline gelmiştir. Yani bir eşyayı, ürünü gemi ile göndermek istiyorsanız veya hava yolu ile göndermek istiyorsanız veya demir yolu ile göndermek istiyorsanız ve hatta kara yolu ile göndermeyi tercih ediyorsanız bile navlun teriminin geçerliliği vardır. Alacağınız hizmetin karşılığında ödemeniz gereken ücrete navlun denilmektedir. Navlun sözleşmelerinde genellikle taşıyan tarafından bir taahhüt verilir. Sözleşme ayrıca taşımanın ücreti, geminin niteliği ve malı taşımaya elverişli olup olmadığı gibi maddeler de içerir.

Hava Yolu Taşımacılığında Navlun​

Eşyanızın gitmesini istediğiniz yere göre hava yolu şirketine ödemeniz gereken fiyat değişiklik gösterecektir. Hava yolu taşımacılığında yapacağınız navlun ödemesi yani ücretlendirilme kısmı gümrük kıymetinin unsuruna göre belirlenecektir. Bu gibi durumlarda hava yolu taşımacılığında navlunun bir farkı ise kargo şirketinin sunduğu tarifeye göre navlun ücretlendirmeleri gözlenmektedir. En son belirlenen navlun ücreti IATA yani uluslararası hava taşıma birliğinin kuralları doğrultusunda gerçekleştirilir. Bu kurallara göre belirlenen navlun ücretinden aşağı hizmet verilmesi karışıklıklara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda ithalatçı firma, kişi eksik olan ücreti navlun farkı beyanı yaparak giderebilmektedir.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap