Geriye Dönük Toplu Ödenen Dul – Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır ? | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geriye Dönük Toplu Ödenen Dul – Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır ?

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.isvesosyalguvenlik.com/geriye-donuk-toplu-odenen-dul-yetim-ayligi-nasil-hesaplanir/

Murat Lale

Yeni üye
29 Nis 2021
260
0
0
40
Sigortalının ölümü nedeniyle dul – yetim aylığı almaya hak kazanan kişilerden, başvurusunu geç yapmış olanlara bazı durumlarda geriye dönük toplu maaş ödemesi yapılmaktadır.
Hak sahiplerine hangi durumlarda geriye dönük toplu maaş ödemesi yapılacağı Geriye Dönük Emekli-Dul-Yetim Aylığı Ödemesi Yapılan Durumlar başlıklı yazıda açıklanmış, malullük – emeklilik – dul – yetim aylığı konusundaki yazılara ise Emeklilik-Malullük Rehberi sayfasında yer verilmiştir.

Geriye dönük toplu maaş alma hakkı elde eden hak sahipleri genelde en son aldıkları maaşa göre hesaplama yaptıklarından, SGK tarafından kendilerine toplu maaş ödemesinin eksik yapıldığı sonucuna ulaşabilmektedirler. Örneğin; başvurusu üzerine ölen eşi üzerinden kendisine 950 lira ölüm (dul) aylığı bağlanan ve geriye dönük 15 aya ait ölüm (dul) aylığını toplu olarak almaya hak kazanan kişi 950 lirayı 15 ile çarpmakta ve kendisine ödenmesi gereken toplu maaşı 14 bin 250 lira olarak hesaplamaktadır. Ancak SGK tarafından kendisine yapılan toplu ödeme bu tutarın altında kaldığı için ödemenin eksik yapıldığı sonucuna varmaktadır.

Bu nedenle de toplu ödenecek dul – yetim aylığının nasıl hesaplandığı hususu büyük önem taşımaktadır.

Hak sahibi SGK’ya ölüm aylığı almak için ne zaman başvurmuş olursa olsun, ölüm aylığı almaya hangi tarihten itibaren hak kazanırsa kazansın fark etmez, bağlanacak ölüm (dul – yetim) aylığı, üzerinden ölüm aylığı bağlanacak kişinin ölüm tarihinde geçerli mevzuat esas alınarak hesaplanmakta, aylığın ödeneceği tarihe kadarki artış oranları uygulanarak ödenecek tutar tespit edilmektedir. Dolayısıyla hak sahibine toplu ödenecek maaş da son maaş üzerinden değil, hak sahibinin maaşı almaya hak kazandığı tarihten itibaren ödenmesi gerekecek tutarlar üzerinden hesaplanmaktadır. Daha açık bir anlatımla, kişinin geriye dönük maaş alacağı her ay için kişi o ayda maaşını alsaydı hangi tutar üzerinden alacak idiyse toplu ödenecek maaş tutarı da o aydaki maaş tutarı esas alınarak hesaplanmaktadır. Yukarıdaki örnekte belirtilen 15 aylık toplu ödemede diyelim ki ilk ay Eylül ayına denk gelmiş olsun, Eylül – Ekim – Kasım ve Aralık aylarına ait maaşlar Eylül ayı için hesaplanan maaş tutarı ile aynı tutar üzerinden hesaplanmakta, Ocak ayı maaşı zamlı haliyle hesaplanmakta, ondan sonraki 5 ay için de maaşlar Ocak ayı ile aynı tutar üzerinden hesaplanmakta, Temmuz ayı maaşı zamlı haliyle hesaplanmakta, ondan sonraki 5 ay için de maaşlar Temmuz ayı ile aynı tutar üzerinden hesaplanmakta, yani toplam ödenecek maaş tutarı bu şekilde hesaplanmaktadır. Emekli aylıklarına genelde sadece Ocak ve Temmuz aylarında zam geldiği düşünülerek bu aylar örnek verilmiştir. Bu aylar dışında emekli maaşlarına yapılmış olan zamlar da toplu ödeme kapsamına giren aylara ait maaşların hesabında dikkate alınmaktadır.

Öte yandan emekli – dul – yetim aylıkları talebe istinaden bağlanan ve ödenen aylıklar olduklarından, kişinin geç talepte bulunması nedeniyle geriye dönük ödeme gereği doğan aylıklar için faiz veya vade farkı uygulanmamaktadır.

Aynı şekilde geriye dönük toplu ödeme alınan aylardan Ramazan ve/veya Kurban Bayramlarına denk gelen aylar olsa dahi o aylar için bayram ikramiyesi ödenmez, çünkü bayram ikramiyeleri emekli – dul – yetim aylığı alınan aylara denk gelen dini bayramlar için ödenir.

İş kazası ve meslek hastalığına bağlı olarak iş kazasının meydana geldiği veya meslek hastalığı teşhisi konulduğu tarihi takip eden aybaşından geçerli olmak üzere sürekli iş göremezlik geliri almaya hak kazanan, ancak başvuruyu geç yaptığı veya işlemler geç sonuçlandığı için geriye dönük toplu ödeme zorunluluğu doğan durumlarda da toplu ödenecek tutar aynı şekilde hesaplanmaktadır.

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap