Dershaneye Giden Öğrenci Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ? | Esnaf Forumları - esnaf.com.tr

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dershaneye Giden Öğrenci Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Bu haberin orjinal kaynağı
https://www.isvesosyalguvenlik.com/dershaneye-giden-ogrenci-sagliktan-nasil-yararlanabilir/

Murat Lale

Yeni üye
29 Nis 2021
260
0
0
40
Çocukların genel sağlık sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için öncelikle 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.
18 yaşını doldurmuş olan çocuklardan da (kız çocuklarının istisnai durumu hariç), lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görenler 20 yaşını, yüksek öğrenim görenler ise 25 yaşını doldurmamış olmak ve bekar olmak şartıyla bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaktadırlar. Malûl olduğu tespit edilen çocuklarda ise yaş şartı aranmamaktadır. (Bkz. Liseyi Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Şartları, 18 Yaşını Dolduran Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu)

Uygulama bu şekildeyken, 6663 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle, lise öğrenimi gören öğrencilere 20 yaşını, yükseköğrenim gören öğrencilere ise 25 yaşını doldurmamış olmaları şartıyla, mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle ücretsiz olarak sağlık yardımlarından yararlanma imkanı getirilmiştir. (Bkz. Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek)

Bu düzenlemeler çerçevesinde özel öğretim kurumlarında lise eğitimi gören çocuklar 20 yaşını, özel üniversitelerde yükseköğrenim gören öğrenciler de 25 yaşını doldurana kadar bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir. Dershaneden dönüşen temel liselerde okuyan çocuklar da bu imkandan yararlanabilmektedir. Bunlar mezun olduktan sonra da iki yıl süreyle ücretsiz olarak sağlık yardımlarından yararlanabileceklerdir.

Sınavlara hazırlık amacıyla hizmet veren dershane veya kurslara giden öğrencilerden ise aynı zamanda öğrenimi devam edenler, yukarıda belirtilen yaşları geçmemiş olmaları şartıyla bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabileceklerdir. Mezun olduktan sonra dershaneye gidenlere gelince, yukarıda belirtilen yaşları doldurmamış olmaları şartıyla bunlar da iki yıl süreyle ücretsiz olarak sağlıktan yararlanabileceklerdir. Dershaneye giden öğrencilerden, 18 yaşını doldurmuş olup, mezuniyetleri üzerinden iki yıl geçmiş veya yukarıda belirtilen yaşları doldurmuş olan öğrencilerin ise bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaları imkanı bulunmamaktadır. Bu durumdakilerin gelir testi yaptırması ve kendisinin genel sağlık sigortalısı olması, sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeden sağlıktan yararlanması gerekmektedir. Öğrencilerin sağlıktan yararlanması konusundaki başka bazı özellikli durumlar da Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanmasında Aylık Bağlanmasında Özellikli Durumlar başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmayanlar da aynı şekilde mezun oldukları tarihten itibaren yukarıda belirtilen yaşları geçmemiş olmaları iki yıl süreyle 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanabileceklerdir.

Öte yandan, yukarıda belirtildiği şekilde 18 yaşını doldurmuş çocukların bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için öncelikle anne veya babasının sosyal güvencesinin bulunması gerekmektedir. Eğer anne veya babanın sosyal güvencesi yoksa veya çocuğun anne – babası yoksa, bu durumda çocuğun gelir testi yaptırması ve kendisinin genel sağlık sigortalısı olması, gelir testi sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeden sağlıktan yararlanması gerekmektedir. (Bkz. Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti)
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap